משחקי הכס - עונה 3 - סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס - עונה 3

עונה 3 זו עונה בה ווסטרוז אט אט נופלת אל תוך האפילה, בעוד מעבר לים הצר דאינריז פרי-סער, הראשונה לשמה, אם הדרקונים, קאליסי של ים העשב הגדול, מלכת האנדאלים וראשוני האדם, הבלתי נשרפת, ועוד שלל תארים שהיא ממשיכה לאסוף, מתחילה לצבור כוח ולהיות אנטיתזה למלך ג'ופרי האכזר שעדיין מחזיק בכס הברזל. כמו שהסטארקים מבטיחים לנו, החורף אכן קרב, ומעבר לחומה המהלכים הלבנים עושים את המהלך הראשון שלהם והורגים את מרבית אנשי משמר הלילה במשלחת שלהם אל מעבר לחומה, בזמן שהפראיים גם הם מתחילים להתקרב לחומה ואל שבע הממלכות. בזמן שנראה שזה הזמן לברוח דרומה, בראן ושני חבריו החדשים צועדים לכיוון צפון כדי למצוא את העורב בעל שלוש העיניים, ותיאון גרייג'וי זוכה להכיר מקרוב את המשפחה הכי אכזרית בשבע הממלכות, הבולטונים (שעליהם יש תיאוריה הזויה קצת).

להרוג את האדונים

דאניריז בדרך למסור את אחד הדרקונים שלה לאדונים הטובים בתמורה לצבא של בלתי-טמאים
דאניריז בדרך למסור את אחד הדרקונים שלה לאדונים הטובים בתמורה לצבא של בלתי-טמאים (צילום מסך)

אחרי שבקארת' לומדים בדרך הקשה לא להתעסק עם אם הדרקונים, דאינריז מתחילה במסע השחרור שלה בערים של מפרץ סוחרי העבדים. תחילה היא פונה לאסטאפור כדי לרכוש את הבלתי-טמאים, ושם, באחת הסצנות היפות לטעמי, היא משחררת את העיר מהאדונים ולבסוף גם את הבלתי-טמאים, שנשארים איתה כאנשים חופשיים, ולא כעבדים. באסטאפור היא גם פוגשת את סר באריסטן סלמי, באריסטן האמיץ, שהיה זקן מדי כדי לשרת את ג'ופרי, אבל מספיק מהיר כדי להציל את דאני ממנטיקור (לא המנטיקור של המיתולוגיה היוונית) ארסי, שבארס שלו גם השתמש אוברין מארטל בקרב שלו נגד ההר בעונה 4. משם הם פונים ליונקאי, ובתהליך הכיבוש שלה דאריו נהאריס (שהשחקן שמשחק אותו הוחלף לאחר העונה הזאת), שכיר חרב טירושי, מצטרף לשורותיה, יחד עם הבנים השניים אותם הוא מנהיג. דאינריז היא לא רק אנטיתזה לג'ופרי, אלא גם לאביה, המלך המשוגע, ששרף את כל מי ומה שרק היה אפשר. אמנם בעונה 3 אנחנו עדים רק לתחילתו של התהליך שחל בה, והמרדף שלה אחרי הצדק (למרות שבאריסטן מזהיר אותה, בעונה 5, שגם אביה עשה את מה שנראה "צודק" מבחינתו) אבל נראה שהיא אט אט הופכת למלכה לגטימית לשבע הממלכות. בעונה 4 דאינריז מבינה שכל התארים לא אומרים שהיא יכולה לשלוט בווסטרוז אם היא אינה יכולה להשליט סדר בשלושת הערים של מפרץ סוחרי העבדים, ודוחה את היציאה אל מעבר לים הצר כדי להישאר במירין, העיר השלישית של "האדונים" ("האדונים הטובים" שלטו באסטאפור, "האדונים החכמים" שלטו ביונקאי, ו"האדונים הגדולים" שלטו במירין), ולשלוט. לכולם ברור שמתישהו דאינריז תחזור לווסטרוז כדי לתבוע את מה ששלה בזכות, אך מתי זה יקרה? האם שבע הממלכות יהיו עדיין בשליטה של בני האדם, או שהדרקונים ישמשו כדי להילחם בצבא של המהלכים הלבנים והמתים עליהם הם שולטים?

ווארגים והדרך אל העורב בעל שלוש העיניים

אחד הווארגים של הפראיים, אוראל
אחד הווארגים של הפראיים, אוראל (צילום מסך)

למרות שאנחנו מקבלים הצצה ליכולות שליטה על בעלי חיים בחלומות הזאב של בראן, ובראן אפילו מדבר על הסיפורים של נאן, המטפלת שלו, בהם אנשים יכולים לחיות בתוך חיות, רק בעונה 3 אנחנו למדים שווארגים די נפוצים, מסתבר, בעולם של משחקי הכס, בעיקר מעבר לחומה. במקרה של בראן נראה שהיכולת שלו חזקה משל ווארגים רגילים, היות שהוא מצליח להשתלט על הודור, למרות שהודור הוא בעל יכולת שכלית מוגבלת, מה שכנראה הופך את העניין ליותר פשוט. בראן מחליט ללכת עם מירה וג'וג'ן ריד (ילדיו של האולנד ריד, חברו הקרוב של אביו אדארד, עליו סיפרתי קצת בסקירה של עונה 1) מעבר לחומה, ונפרד מאחיו שהלך יחד עם אושה לעבר טירת "האח האחרונה", מקום מושבם של האומברים, בני בריתם הותיקים של הסטארקים (ומאז נעלמו עקבותיו של ריקון). אולי זה המקום לציין שלמרות שמאז החתונה האדומה לא שמענו על בית אומבר בסדרה, בספרים חלקם הצטרפו לסטאניס ולקמפיין שלו נגד הבולטונים, וחלקם הצטרפו לבולטונים מכיוון שראש הבית שלהם, ג'ונגדול (באנגלית זה נשמע טוב יותר, גרייטג'ון), נלקח בשבי בית בולטון לאחר החתונה האדומה. בסדרה ג'ונגדול לא נכח בתאומים בחתונה האדומה, מה שהופך אותו לאחד היחידים מבני הברית של בית סטארק שנותרו בחיים, וכנראה הטירה שלהם היא המקום היחידי הבטוח לריקון, אם הוא יגיע לשם... למי שתוהה מיהו ג'ונגדול בכלל, אז הוא זה שבעונה 1 התעמת עם רוב סטארק מה שבסופו של דבר גורם לכך שהזאב בלהות של רוב תולש לו שתי אצבעות, ואז כולם צוחקים על זה. בחור די נחמד בסך הכל. הוא היה גם הראשון לקרוא לרוב המלך בצפון. למרות שהשחקן שמשחק את ג'ונגדול קצת הסתכסך עם ההפקה לאחר שלא יכל לחזור לצילומים בעונה 2, ובעונה 3 כבר נתנו את הסצנות שלו לברינדאן טאלי (דוד של קאטלין), דגשחור, אני מהמר שעוד נראה את בית אומבר, אפילו אם שחקן אחר ילוהק לתפקיד בסופו של דבר. אם נחזור לבראן, הוא פונה כעת אל מעבר לחומה, ובדרך עוזר לג'ון סנואו לברוח מהפראיים (בעזרת זאב הבלהות שלו) ופוגש את סאם וגילי שבורחים לכיוון ההפוך, ובעצם חושפים בפני בראן וחבורתו מעבר סודי אל מעבר לחומה. בראן אכן מגיע ליעדו בסוף עונה 4, למרות שלקראת סופו ג'וג'ן נופל חלל בידי מתים שהוחזרו לחיים (או השלדים שלהם לפחות), בעזרת אחד מילדי היער, שלא נראו מאות שנים. בעונה 5 תיאון מודה בפני סאנסה שהוא לא הרג את אחיה, ומעניין איך זה יתפתח

התיאוריה המטורפת על רוז בולטון

הסמל של בית בולטון, אדם שעורו נפשט
הסמל של בית בולטון, אדם שעורו נפשט (צילום מסך)

חשבתם שהתיאוריות על טיריון וג'ון הזויות? ובכן, תתכוננו לאחת התיאוריות הכי קריפיות שקיימות. רוז בולטון הוא למעשה ישות בת אלמוות, חצי מהלך לבן, שגונב ולובש עורות של אנשים אחרים. מה?!?! נתחיל מהאגדה עליה "מבוססת" התיאוריה הזאת. נאן, המטפלת של בראן וריקון, מספרת באחד מסיפוריה (שלא מעט מהם, מסתבר, התגלו כנכונים), בספרים, על אדם שהיה לו ילד עם אשה שנראה לפי הסיפור שהיתה מהלכת לבנה. יכול להיות שהסיפור הזה מתקשר לדמות שהיתה בספרים, "ידיים קרות", וכנראה לא נראה כבר בסדרה (בגלל זה אני מציין אותו, וזה לא נחשב ספויילר לדעתי), אבל לפי התיאוריה הילד הזה הוא רוז בולטון, או יותר נכון, מי "שלובש" את רוז בולטון. בנוסף, אנחנו יודעים שחסרי הפנים, אליהם אריה מצטרפת, יודעים להתחזות לאנשים אחרים בכך שהם "לובשים" את הפנים שלהם. או שרוז הפליג לבראבוס כדי ללמוד את הטכניקה הזאת (הטירה שלו, צור-מגור, נמצאת בצד המזרחי של ווסטרוז, וקרובה באופן יחסי לבראבוס), או שהוא בעצמו למד את הטכניקה הזאת הודות למאות שנים בהן הבולטונים פושטים את העורות של אויביהם (סמל הבית שלהם זה אדם שעורו נפשט). עוד נקודה חשובה היא שכל פעם שמתארים את רוז בולטון, בספרים, הוא מתואר כבעל עור חיוור במיוחד, עיניים שנראו קרות, ואף אומרים עליו שהוא נראה כחסר גיל או שהוא נראה כלא מזדקן. הטענה היא שגם אם הוא אינו מזדקן, והוא באמת בן אלמוות, הוא לא יכול להישאר כאותו אדם, וצריך "להחליף" את עורו מדי פעם, כדי להימנע מחשד. אז מי יהיה הקורבן הבא? רוז מציין בספרים שהסיבה היחידה שהוא לא הורג את בנו הממזר (ראמזי) היא כי להרוג שארים זה סוג של טאבו. כשזה בא מהאדם שאנס את אימו של ראמזי (והכניס אותה להריון בעצם) תחת גופתו המתנדנדת של אביה, אותו הוא תלה, ושבר את השבועה שלו בכך שהוא השתתף בקנוניה נגד רוב סטארק ואף הרג אותו באופן אישי בסופו של דבר, זה נשמע קצת חשוד. בספרים עיניו של ראמזי מתוארות כדומות מאוד לאלו של רוז, והסברה היא שכך רוז (או, שוב, זה "שלובש" את רוז) בוחר את המועמד הבא אותו הוא "ילבש". ייתכן אפילו שרוז הוא זה שהרג את בנו הלא ממזר (בספרים רוז חושד בראמזי במעשה, אבל ייתכן שזה מסך עשן) כי לא היו לו את העיניים אותן הוא צריך כדי שיוכל "ללבוש" את עורו. בספרים גם מתואר שרוז משתמש בעלוקות כי זה "סגולה לחיים ארוכים", אבל ייתכן שזה נועד למנוע את הפיכתו למשהו שדומה למהלכים הלבנים, ולשמור על זהותו האנושית למראה. כאמור, זו אחת התיאוריות המטורפות, ויש ספק גדול לגבי נכונותה, אם כי למדנו כבר שבעולם של משחקי הכס הכל אפשרי. מן הסתם, יש גם סרטון, כי אי אפשר בלי זה.

האחווה ללא הדגלים והחתונה האדומה

מליסנדרה בוחנת את גופו המצולק של בריק דונדאריון
מליסנדרה בוחנת את גופו המצולק של בריק דונדאריון (צילום מסך)

במהלך עונה 3 אריה נתפסת על-ידי האחווה ללא הדגלים אשר מונהגת בידי בריק דונדאריון, אותו ארדארד סטארק שלח כדי לתפוס ולעצור את גרגור קלגיין, ההר, כדי שיענה על פשעיו, ובידי ת'ורוס ממיר, שבדיוק כמו מליסנדרה, הוא כוהן של אדון האור. לאחר שנכשלו במשימה, ונותרו עמוק מאחורי קווי האויב, וכמובן לאור העובדה שרוברט באראתיון ואדארד סטארק כבר לא בין החיים, הם הפכו לכוח גרילה שמגן על פשוטי העם. למעשה, לאחר החתונה האדומה הם בין היחידים שעוד מהווים התנגדות כלשהי לשלטון הלאניסטרים בווסטרוז. הפרט הכי מעניין הוא הגעתה של מליסנדרה אליהם, וזה שהיא נחשפה לבריק, אותו ת'ורוס החזיר לחיים שש פעמים. עם הידע הזה מליסנדרה חזרה אל החומה בצפון, וכולם יודעים מי מת שם (גם זמנה של התיאוריה הזו יבוא, אל דאגה). אנחנו גם לומדים, מדבריהם של ת'ורוס ושל בריק, שמי שמוחזר בצורה כזאת מאבד את זכרונותיו וחלק מעצמו בכל פעם שהוא מוחזר לחיים.

אמנם במאמר על עונה 2 כבר תיארתי את מסלול נפילתו של רוב סטארק אך קשה לא להתייחס לאחד המאורעות הבולטים בסדרה. בעיניי, זה מאורע שהיה הרבה יותר כואב ממותו של ג'ון סנואו בסוף עונה 5. אני אמנם אוהד של כל הסטארקים באשר הם, אולי חוץ מסאנסה (היא היחידה מבני ובנות סטארק שאיבדה את הזאבת בלהות שלהות, ולא מתה בעצמה, ויש לי מין תיאוריה קטנה כזאת שבגלל זה היא תעבור "לצד האפל"), אבל באופן ספציפי הייתי בטוח שרוב יהיה דמות חשובה בעתיד של ווסטרוז. כמה שטעיתי... כבר לא משנה מה סרסיי תעשה, כמה ילדים ג'יימי יזרוק מהחלון, לכמה אנשים הבולטונים עוד יפשטו את העור, ומי אלה שהרגו את ג'ון. בית פריי הוא ללא ספק הבית השנוא עליי, ואני מקווה שוולדר פריי ימות מוות מלא יסורים. כזה שאפילו יגרום לנו לחשוב שתיאון גרייג'וי בחור בר-מזל עם כל מה שהוא עבר. ברינדאן טאלי, דגשחור, דוד של קאטלין, היה היחיד שהצליח לברוח מהחתונה (זוכרים שהוא היה צריך להתרוקן ממש לפני שהטבח החל?), ואחיה של קאטלין, אדמונד, נלקח כשבוי על ידי משפחת פריי.

ולסיום, סרטון שמסכם את עונה 3 בארבע דקות.

שרון איצקוביץ', חובב כל מה שנחשב "גיקי", החל מסטאר וורז וכלה בספרות פנטזיה. חובב קריאה וכתיבה מושבע ומכור לסדרות טלוויזיה.

משחקי הכס - עונה 4 (וגם: גמדים תמיד יהיו ממזרים בעיניי אביהם)

משחקי הכס - עונה 4
עונה 4 היא כנראה העונה הכי טובה של הסדרה עד כה. בעונה הזו אנחנו מכירים את בית מארטל, בית…

משחקי הכס - עונה 1 - סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס עונה 1
בשנת 2011 פרצה לחיינו הסדרה משחקי הכס. אם היה נדמה שמדובר על עוד סדרה שסובבת סביב אלימות…

משחקי הכס - עונה 3 - סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס - עונה 3
עונה 3 זו עונה בה ווסטרוז אט אט נופלת אל תוך האפילה, בעוד מעבר לים הצר דאינריז פרי-סער,…

משחקי הכס – עונה 5 – סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס - עונה 5
עונה 5 מהווה כמעין הכנה לעונה 6, למרות שקורה בה לא מעט. כוחם של הלאניסטרים יורד לאחר מותו…

כתבות נוספות...

אירוויזיון

אירוויזיון 2012 - מחממים מנועים

לקראת חצאי הגמר של תחרות האירוויזיון שתיערך השנה באזרבייג'אן, בחרנו להציג כמה מן…
למה לי קליפ מילולי?

למה לי קליפ מילולי?

אצל משינה עשו את זה קודם, הראל סקעת נשמע כמו שלא שמעתם מעולם, יובל דיין נחשפת וגם לירן…

המשחקים שלנו

מיקס סודוקו קשה
תפזורת יסודות כימיים
התפוח של איינשטיין
איזובול 3
תפזורת ארץ עיר - האות ב'
תפזורת כלי נגינה
תפזורת עשר מכות מצרים
פרוט סמוראי
תפזורת כלי מטבח