משחקי הכס - עונה 4 (וגם: גמדים תמיד יהיו ממזרים בעיניי אביהם)

משחקי הכס - עונה 4

עונה 4 היא כנראה העונה הכי טובה של הסדרה עד כה. בעונה הזו אנחנו מכירים את בית מארטל, בית שעדיין לא נראה בסדרה. אוברין מארטל מגיע לבירה כדי לנקום את רצח אחותו אליה בסוף המרד של רוברט באראתיון על ידי הלאניסטרים. אמנם בית מארטל לא יצאו באופן גלוי נגד כס הברזל, אבל אין ספק שזה רק עניין של זמן. נשארו שלושה מלכים בווסטרוז, ג'ופרי, היושב על כס הברזל וזוכה למוות אכזרי, סטאניס, שהפסיד בקרב על הבלאקווטר וחזר לדראגונסטון מובס, רק כדי לחזור לצפון לעזור להכריע את הקרב של משמר הלילה והפראיים. ובאלון גרייג'וי, שמפסיד בעונה הזו את המאחז היחיד שלו בשבע הממלכות (מלבד איי הברזל כמובן) כשתיאון נשלח לחפיר קאילין לשכנע את הכובשים להיכנע בצורה שקטה, ומיד לאחר מכן ראמזי משפד אותם, מה שגורם לאביו, רוז בולטון, להפוך אותו לבולטון, וליורש שלו כתוצאה מכך. בייליש ממשיך במזימות שלו ומתחתן עם ליסה ארין (לשעבר טאלי), ומיד אחרי זה משליך אותה מדלת הירח אל מותה. נותרו ארבעה "זאבים בודדים" בעולם של משחקי הכס. אריה ממשיכה במסע שלה עם כלב הציד, שבסופו בריאן פוצעת אנושות את הכלב (ויש עליו תיאוריה), ואריה מתחילה במסע שלה לעבר בראבוס, וההפיכה לרוצחת בשירות חסרי הפנים. בראן שנאלץ להחליט האם לבחור באחיו הממזר או להמשיך בדרכו אל העורב בעל שלוש העיניים. סאנסה שנאלצת להתחתן עם טיריון ולבסוף נמלטת מהבירה בעזרתו של בייליש, וגם תורמת, מבלי לדעת, להריגתו של ג'ופרי. וריקון, שלא שמענו אודותיו מאז הפרידה שלו מבראן.

אוברין מארטל בתפקיד איניגו מונטויה

אנסת אותה! רצחת אותה! הרגת את ילדיה!
אנסת אותה! רצחת אותה! הרגת את ילדיה! (צילום מסך)

אני לא יודע כמה מביניכם ראו את הסרט הנסיכה הקסומה, אבל הסצנה של אוברין מארטל מזכירה באופן חשוד את הסצנה מהסרט בה מונטויה נוקם את מות אביו, רק ששם הנקמה מסתיימת בצורה הרבה יותר טובה לנוקם... כפי שכתבתי במאמר של עונה 1, רציחתה של אליה מארטל, אשתו של ראיגאר, והילדים שלה גרמו לאיבה עצומה בין המארטלים לבין הלאניסטרים. טיריון מצליח למנוע את כניסתם למלחמת חמשת המלכים בכך שהוא שולח את מירסלה לדורן להינשא לנסיך טריסטאן, אבל אוברין לא מסתפק בכך, ומגיע לבירה כדי לנקום. לאחר מותו של ג'ופרי סרסיי מאשימה את טיריון ברצח, וכשטיריון מבקש משפט בקרב, וסרסיי בוחרת בגרגור קלגיין כאלוף שלה, אוברין, הצפע האדום, מנצל את ההזדמנות כדי לנקום. הקרב בין אוברין להר מביא לנו את אחת הסצנות הקשות לצפייה בסדרה (שמלאה בסצנות לא קלות גם ככה), כשבסופו גולגולתו של אוברין נמחצת על-ידי ההר, שבעצמו מורעל בידי אוברין, ומקבל "טיפול" מקיבורן, החבר הכי טוב החדש של סרסיי. המארטלים מצידם לא נשארים חייבים, ובעונה 5 אנחנו עדים למאבק הפנימי בדורן כתוצאה מכך, מאבק שבסופו נחשיות החול מרעילות את מירסלה כשהיא כמעט ויוצאת מדורן בשלום. לפני מותו אוברין חושף בפני טיריון סיפור אודות ינקותו, כשהוא הגיע לצוק קאסטרלי כדי לראות את "המפלצת של לאנסיטר", הלא זה טיריון בעצמו, ורואה את סרסיי מתעללת בעולל שלטענתה רצח את אימם. וזה הזמן לקצת טיריון, לא?

העתיד הוא חרא, בדיוק כמו העבר

טיריון מכוון על אביו את רובה הקשת
טיריון מכוון על אביו את רובה הקשת (צילום מסך)

טיריון לאניסטר, אחת הדמויות האהובות בסדרה ללא ספק. הבן הלא-מועדף של משפחת לאניסטר, השימדון, חצי-איש, חובב הזונות והיין. למרות הנאמנות שלו לביתו, בית לאניסטר, טיריון מייצג את ההיפך הגמור מהם. הוא איש (או חצי-איש) של כבוד, שהקנוניות של שבע הממלכות לא זרות לו. בעונה 1 הוא נמלט מקן הנשרים בעזרת משפט בקרב, אותו ברון שכיר החרב מנצח. בעונה 2, כפי שכתבתי קודם, הוא שולח את מירסלה לדורן, מה שגורם למארטלים להישאר מחוץ למלחמת חמשת המלכים, ותוך כדי הוא רוקח מזימה שבעזרתה הוא לומד שפייסל מעביר מידע לסרסיי. בעונה 3 טיריון הופך לממונה על המעות, תפקיד הוא עושה לא פחות טוב מתפקיד ימין המלך אותו הוא מילא עד להגעתו של טייווין למעלה מלך.

ואז בעונה 4 נראה שנגמר לו המזל. סרסיי מחליטה שהוא זה שאחראי למותו של ג'ופרי (מי שהיה אחראי לזה בפועל היו אצבעון ואולנה טיירל) ומגייסת את כל מי שרק אפשר כדי לגרום להאשמתו, לאחר שהמזימה שלה עם סר מאנדון מור להרוג את טיריון בקרב על הבלאקווטר כושלת. העובדה שטיריון תיעב את אחיינו ודאג להזכיר את זה בכל הזדמנות לא עוזרת לטיריון, אבל העדות המכריעה היתה כנראה של הזונה שאי, אהובתו של טיריון. לאחר שאוברין מפסיד בקרב נגד ההר, ג'יימי והסריס ואריס משחררים את טיריון, שבדרך אל החופש הורג את אביו, והאיש הכי חזק בממלכה, טייווין לאניסטר. אפשר להבין את האיבה שטיריון רוכש לאביו, אבל אני חושב שהפרט הכי חשוב בתהליך הזה לא מוזכר בסדרה. אני לא בטוח שזה חלק מהקאנון של הסדרה, וזהו פרט שמופיע רק בספרים, אבל לדעתי זהו פרט מאוד משמעותי, ואולי כן היה צריך להיות גם בטלוויזיה.

אני מניח שכולם זוכרים את הסיפור של טיריון וטישה, אותו הוא מספר לברון בעונה 1 (ואם לא, אני כאן כדי להזכיר). ג'יימי וטיריון הצילו את טישה, נערה בת 16, מאונס כשטיריון היה צעיר, ובסופו של דבר טיריון התאהב בה, ונשא אותה לאשה בסתר. כשטייווין גילה את זה הוא סיפר לטיריון שהיא בעצם היתה זונה שג'יימי שכר כדי לעזור לטיריון לאבד את בתוליו, וכדי ללמד את טיריון לקח, הוא נתן את טישה לשומרים שלו, ושילם לה מטבע כסף תמורת כל שומר כשטיריון נאלץ לצפות בכל זה. עד פה הכל מופיע גם בספרים וגם בסדרה. מה שלא מופיע בסדרה זה שכשג'יימי ביקר את טיריון במעצר לקראת המשפט הוא חשף בפניו שלמעשה טישה לא היתה זונה, אלא זו היתה מזימה של אביהם לגרום לטיריון להאמין בזה, וכך אולי להצדיק את פירוק הנישואים, ואת זה שהוא נתן למשמר שלו לאנוס אותה. אני חושב שהפרט הנוסף הזה מבהיר הרבה יותר את השנאה של טיריון לאביו, ואת העובדה שהוא הרג אותו בסופו של דבר.

התיאוריה על סאנדור קלגיין

סאנדור קלגיין והסוס שלו, זר
סאנדור קלגיין והסוס שלו, זר (צילום מסך)

מכירים את הקטע הזה שעד שלא רואים שדמות מתה היא עדיין בחיים? אז זה. בדומה לתיאוריות האחרות במאמרים הקודמים, גם התיאוריה מסתמכת בעיקר על הספרים. כידוע, סאנדור הושאר על-ידי אריה למות, היות שלא רצתה להרוג אותו, והוא נשאר לגסוס לבדו. בספרים, בזמן שבריאן מחפשת אחר בנות סטארק (בספרים לא היא זו שפצעה אותו), היא משוכנעת שסאנדרור מחזיק בסאנסה. היא מגיע לאי השקט, אי של נזירים שתקנים, שהדרך אליו עוברת בשביל טבעי מסוכן, שנקרא "נתיב האמונה". באי היא רואה נזיר החופר קברים שלפי האח נארברט (משגיח אשר לו מותר לדבר ביום אחד בשבוע) הוא נזיר מתלמד שלא מזמן הצטרף אליהם. היא לא רואה את פניו של הנזיר בגלל הברדס אותו הוא חובש, אך היא מבחינה שהוא בחור מגודל, וצולע. בשיחה שלה עם זקן האחים (הניחן ביכולות ריפוי) הוא אומר לה שאריה היתה עם סאנדור, ולא סאנסה, ומספר לה שהוא מצא את סאנדור גוסס ולא הצליח להצילו, כמו גם שהסוס של סאנדור נמצא כרגע באורווה שלהם. לאחר מכן הוא מספר את סיפורו שלו עצמו ומציין שהוא מת בקרב בקילשון (הקרב בו רוברט הרג את ראיגאר) ונולד מחדש באי השקט. כלומר, הוא מתייחס למותו בצורה מטאפורית. מכאן, ייתכן מאוד שהוא גם התייחס למותו של סאנדור בצורה מטאפורית, וכנראה הכוונה שלו שסנאדור, כפי שהיה לפני, מת, וכרגע הוא אדם חדש, ממש כמו זקן האחים. בנוסף, עצם הימצאותו של "זר", הסוס של סאנדור, באי מעלה גם שאלות. המשגיח מספר לבריאן שהסוס פראי (מוזכר בספרים שהוא לא מציית לאיש מלבד סאנדור) ואף תלש בנשיכה את אוזנו של אחד האחים. אם כך, איך הם הצליחו להעביר אותו ב"נתיב האמונה"? כל הרמזים האלו מובילים לכך שייתכן מאוד שחופר הקברים, הנזיר המתלמד, שנשאר צולע מהקרב מול בריאן (או בקרב בספרים) היות שנפל שם מגובה רב, הוא סאנדור קלגיין, והוא בעצמו הוביל את הסוס שלו לאי השקט, ונטש את דרכיו הישנות ולכן הדיבורים על מותו הם מטאפורה בדיוק כמו מותו של זקן האחים. כמיטב המסורת, מצורף הסרטון שמסביר את התיאוריה.

בית טיירל והמלחמה על החומה

השושנה המוזהבת, סמל בית טיירל
השושנה המוזהבת, סמל בית טיירל

לאחר מותו של טייווין לאניסטר בית טיירל הופך לבית החזק בשבע הממלכות. בית טיירל ניסו לא מעט לתפוס עמדת שליטה, והניסיון הראשון שלהם, חתונתם של רנלי ומארג'רי, כושל בעקבות הירצחו של רנלי. מיד לאחר מכן הם משדכים את מארג'רי לג'ופרי (מהלך שמציל את שלטונו של ג'ופרי וגורם להפסד של סטאניס בקרב על הבלאקווטר), מה שמשחרר את סאנסה ממנו (וכובל אותה לטיריון), אך גם הנישואים האלו נקטעים באיבם במה שנקרא לאחר מכן החתונה הסגולה. למעשה, אנחנו מגלים שמותו של ג'ופרי היה חלק ממזימה של אצבעון ואולנה טיירל, וכנראה נבע מהאופי הבעייתי של ג'ופרי, אותו בני טיירל הבינו שיהיה קשה לאלף, למרות מידת ההשפעה שאנחנו רואים שיש למארג'רי עליו. טומן יהיה יותר קל לתמרון, ואכן מארג'רי מובטחת לטומן כדי לשמר את הברית של הבתים של טיירל ולאניסטר.

בחומה, לאחר שג'ון סנואו בורח מהפראיים, נערכים לקראת קרב גורלי. הפראיים שבורחים מאימת המהלכים הלבנים מוכנים לעשות הכל כדי לעבור את החומה, וזה אומר שהם צריכים לעבור דרך משמר הלילה. מה שהכי מעניין בקרב הזה, מלבד זה שהוא הוצג בצורה מרהיבה בסדרה, הוא התוצאות שלו. סטאניס מבין שהדרך לשלטון בשבע הממלכות צריכה לעבור דרך הצפון, שעדיין מחולק בעקבות החתונה האדומה, וממש כשג'ון מנסה להתנקש במאנס ריידר, המלך מעבר לחומה, הוא תוקף את הפראיים ובכך מסתיימת המערכה. המפגש של סטאניס עם ג'ון פותח בפניו של סטאניס את האפשרות למנות את ג'ון ליורש ווינטרפל, אך ג'ון, אמנם ממזר אך סטארק עם כבוד, מסרב. ג'ון הולך לקבור את ייגריט מעבר לחומה לבקשתו של תורמנוד, מה שתורם לכעס של המשמר עליו, בתור חובב פראיים, אך למרות זאת, בשל האומץ שהוא הפגין בקרב בזמן שסר אליסר ת'ורן נפצע, וג'אנוס סלינט מתחבא, הוא נבחר למפקד ה-998 של משמר הלילה.

ולסיום, הפתיח של עונה 5 שמסכם את עונה 4 בקצרה.

שרון איצקוביץ', חובב כל מה שנחשב "גיקי", החל מסטאר וורז וכלה בספרות פנטזיה. חובב קריאה וכתיבה מושבע ומכור לסדרות טלוויזיה.

משחקי הכס - עונה 1 - סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס עונה 1
בשנת 2011 פרצה לחיינו הסדרה משחקי הכס. אם היה נדמה שמדובר על עוד סדרה שסובבת סביב אלימות…

משחקי הכס – עונה 5 – סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס - עונה 5
עונה 5 מהווה כמעין הכנה לעונה 6, למרות שקורה בה לא מעט. כוחם של הלאניסטרים יורד לאחר מותו…

משחקי הכס - עונה 3 - סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס - עונה 3
עונה 3 זו עונה בה ווסטרוז אט אט נופלת אל תוך האפילה, בעוד מעבר לים הצר דאינריז פרי-סער,…

משחקי הכס - עונה 4 (וגם: גמדים תמיד יהיו ממזרים בעיניי אביהם)

משחקי הכס - עונה 4
עונה 4 היא כנראה העונה הכי טובה של הסדרה עד כה. בעונה הזו אנחנו מכירים את בית מארטל, בית…

כתבות נוספות...

על צבים וחתולים

צבים וחתולים לא מסתובבים בדרך כלל באותה חברה. לכן, משעשע ומפתיע לגלות שאפילו צבים וחתולים…
למה לי קליפ מילולי?

למה לי קליפ מילולי?

אצל משינה עשו את זה קודם, הראל סקעת נשמע כמו שלא שמעתם מעולם, יובל דיין נחשפת וגם לירן…

המשחקים שלנו

השמדת חייזרים
Light It 2
סופר נינג'ה
תפזורת חודשים לועזיים
פריסל סוליטייר
מרלס
תפזורת צורות
תפזורת רכבות
תפזורת זהירות בדרכים