הבאר השנייה של רחובות

אי שם באמצע הרחוב בליבה של רחובות. בין קרית המדע בצפון ושכונות שערים ומרמורק בדרום עומד לו בית ישן ששופץ לאחרונה והמאגד בתוכו מרכיב חשוב בספורה של העיר. זהו בית הבאר השנייה של רחובות (הראשונה שוכנת מתחת לסניף בנק לאומי בעיר).

הבאר השנייה של רחובות נחפרה ב- 1019 והפכה באוקטובר 2016 למרכז מבקרים המספר באופן חוויתי את מורשת העיר וסיפורם של מייסדיה.

בית הבאר נוסד כמפעל משותף של בעלי הנחלות והקואופרטיבים של המושבה שהתארגנו במסגרת חברת "מנוחה ונחלה" של חובבי ציון. לא במקרה שוכן בית הבאר המשוקם ברחוב "מנוחה ונחלה" בעיר.

באר זו נחפרה לאחר שהראשונה יבשה עקב הגידול בשימוש במים (פרדסנות ואוכלוסייה) ונבנתה בתוך מבנה סגור כדי להגן על המים מפני משתמשים לא רצויים.

עירית רחובות , אגף מורשת במשרד ראש הממשלה בהובלת המועצה לשימור אתרים חברו להם יחד כדי לשקם ולשמר את הבאר שעומקה 26.5 מטרים המדופנת באבני כורכר מנוסרות. זו אינה מוצג ארכיטקטוני ייחודי אך ערכה ההיסטורי- לימודי רב והיא מייצגת את החיים בראשית ימיה של רחובות כמושבה בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20.

הבאר המשוקמת נחנכה במעמד ראש עירית רחובות, רחמים מלול, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים, עומרי שלמון, ותיקי העיר, בכירי העיריה ובכירי המועצה לשימור אתרים שצפו בהשתאות בהפעלת משאבת הבאר שהפיקה מים חיים. כדי לאפשר למבקרים לחוות את חווית הבאר נבנה מדרך זכוכית גדול מעליה המאפשר להביט מטה אל עבר העומק המרשים של יותר מתשע קומות.

הבאר השנייה של רחובות הבאר השנייה של רחובות
צילום: יורם דורי

לאתר: מועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

הבאר השנייה של רחובות

הבאר השנייה של רחובות
אי שם באמצע הרחוב בליבה של רחובות. בין קרית המדע בצפון ושכונות שערים ומרמורק בדרום עומד…

המשחקים שלנו

תפזורת ערים בישראל
Mahjongg
תפזורת פרחים
תפזורת דמויות מספרי ילדים
סוליטר עכביש
גושים
סוליטר עכביש 4
מפגש הסמיילים
תפזורת חודשים לועזיים