משחקי הכס - עונה 1 - סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס עונה 1

בשנת 2011 פרצה לחיינו הסדרה משחקי הכס. אם היה נדמה שמדובר על עוד סדרה שסובבת סביב אלימות וגופות חשופות, כבר בסוף הפרק הראשון, בסצנה בה בראן מושלך מהחלון, אנחנו מגלים שלא כך הדבר. העונה הראשונה של הסדרה מציגה בפנינו עולם רווי תככים ומשחקי כוח, עולם בו "הטובים" מוצאים את מותם בטרם עת, עולם שכנראה יותר קרוב "למציאות" מאשר הרוב המוחלט של עלילות הפנטזיה אליהן התרגלנו.

בעולם של משחקי הכס אין טוב ורע מוחלטים, וגם הטובים ביותר נאלצים לעשות מעשים נבזיים, והרעים ביותר עושים דברים שגורמים לנו לפקפק במידת רשעותם, ממש כמו בני אדם אמיתיים. ואולי זה מה שעושה את העולם של משחקי הכס לכל כך מסקרן, העובדה שאנחנו כבר לא בטוחים ש"הטוב ינצח". יחד עם זאת הדמויות בסדרה מציגות לנו עומק ולא מונעות רק מלעשות "טוב" או לעשות "רע", אלא מונעות מהאירועים שקורים סביבם אשר משפיעים עליהן וגורמים להן לפעול בדרכים שאנחנו לא מצפים שינהגו. טוב, גם יש הרבה אלימות וגופות חשופות, אבל בואו לא נהייה קטנוניים.

אני בעיקר אתייחס לסדרת טלוויזיה, אבל אני כן ארחיב בנושאים שכתובים בספרים ומשלימים את העולם שנראה בסדרה (או בחנונית, קאנון). כמובן שלא יהיו פה ספויילרים למי שצופה בסדרה בטלוויזיה (כן יהיו, למי שרק קורא את הספרים, ומן הסתם הכוונה פה למה שקורה בעונה 5 ואילך. אבל זו חיה מאוד נדירה ולא נראה לי שהיא נראתה בארצנו). בנוסף, אני אתייחס גם לתיאוריות מוכרות שרצות ברשת על הסדרה (ג'ון סנואו!), והן לא ספויילרים בשום צורה. אם לא ראיתם את כל העונות, אני ממליץ בחום להפסיק לקרוא, כי ייתכן שיהיו פה פרטים שכן קשורים לעונות מתקדמות, למרות שהמאמר הוא על העונה הראשונה.

המרד של רוברט באראתיון

עכשיו אפשר לחזור להתחלה. ממש להתחלה. לפני הסדרה בעצם. הסיבה שאני כותב על זה היא כי הסדרה באמת מלאה בפרטים, וקצת קשה לעקוב אחרי הכל, והרבה פיספסו, אני מניח, פרטים משמעותיים בהיסטוריה של שבע הממלכות שקשורים למהלך הסדרה (ואולי יותר לתיאוריות שרצות ברשת), למרות שהם מוזכרים בסדרה עצמה כמה פעמים באופן חלקי. בתחילת הסדרה אנחנו עדים למפגש המחודש של רוברט באראתיון ואדארד סטארק, והדבר הראשון שרוברט עושה זה ללכת לקבר של ליאנה, אחותו של אדארד. אז מה קרה בעצם שגרם למותה של ליאנה, ולמעשה, לעלייתו של רוברט לשלטון?

ראיגאר מכתיר את ליאנה למלכת האהבה והיופי (איור - M. Luisa Giliberti)
ראיגאר מכתיר את ליאנה למלכת האהבה והיופי (איור - M. Luisa Giliberti)

 

הכל החל בטורניר בארנהאל (המבצר אליו אריה מגיעה לאחר שהיא נתפסת ע"י "הרעים האמיצים", ותודו שלא ידעתם שככה קוראים להם) שהתקיים לחגיגות הקיץ הקרב ובא, שלא הגיע בסופו של דבר, אבל זה פחות רלוונטי (בעולם של משחקי הכס החורף והקיץ מאוד ארוכים, ולא תמיד יודעים בדיוק מתי הסוף וההתחלה של כל אחת מהעונות האלה). מבלי להיכנס יותר מדי לפרטים (כמה שזה נשמע מוזר כי יש פה חתיכת חפירה), הנסיך ראיגאר זכה בטורניר, וכזוכה הוא היה צריך "להכתיר" את מלכת האהבה והיופי (ראינו משהו דומה לזה כשלוראס נותן לסאנסה פרח לאחר שהוא מנצח בטורניר לכבוד מינויו של אדארד סטארק לימין המלך). במקום להכתיר את אליה מארטל, אשתו, ראיגאר מכתיר את ליאנה סטארק, שהובטחה לרוברט באראתיון, רגע שמכונה לאחר מכן "הרגע בו מתו כל החיוכים", ע"י אדארד סטארק (בסדרה בטלוויזיה בייליש אומר את זה לסאנסה).

זמן לא ידוע לאחר מכן ראיגאר חוטף את ליאנה סטארק, ומשם המצב מחמיר במהירות. ברנדון סטארק, אחיו הגדול של אדארד, שהיה בדרך לחתונה עם קאטלין טאלי רוכב לטירת מעלה מלך וקורא לראיגאר לצאת כדי למות, מה שגורם למלך "המשוגע" (כינוי שהוא קיבל לגמרי בצדק), אאריז טארגאריין, להאשים אותו ואת חבורתו במזימה להרוג את הנסיך ולאסור אותם. המלך מזמין את האבות של כל החבורה של ברנדון לבירה, והורג אותם, תוך כדי שאת ריקארד וברנדון הוא הורג בדרך אכזרית ביותר - שורף את האב, וגורם לבן לחנוק את עצמו למוות כדי לנסות להציל את אביו (הקטע הזה צולם, ונחתך מעונה 1). אז בעצם מתחיל המרד של רוברט באראתיון (מלחמת החמס), כשאדארד, כמובן, בין אלו שמצטרפים אליו.

תמונה מהפתיח המתארת את הדרקון של בית טארגאריין מובס ע
תמונה מהפתיח המתארת את הדרקון של בית טארגאריין מובס ע"י האיל של באראתיון, זאב הבלהות של סטארק והאריה של לאניסטר (צילום מסך)

 

ארבעה אירועים במרד הם בעלי חשיבות להמשך. הראשון, רוברט הורג את הנסיך ראיגאר, מה שבפועל ניצח את המלחמה לאחר שנה בערך, אך דווקא האירועים שקרו לאחר מכן הם המעניינים יותר. וולדר פריי, שהיה ראש אחד הבתים הנאמנים לבית טאלי, הצטרף למרד רק לאחר הקרב הזה, מה שגרם לאיבה בין הוסטר טאלי, אביה של קאטלין, ובית פריי, והצמיח לוולדר את הכינוי "לורד פריי המאחר". בנוסף, זה גורם מרכזי לשרשרת האירועים שהחלה עם הביטול של החתונה של רוב סטארק וביתו של פריי והסתיימה בחתונה האדומה. בית לאניסטר, שגם הצטרפו לאחר שהנסיך מת בזזו את הבירה, והרגו את הנסיכה וחלק מילדיה בצורה אכזרית, תוך כדי שגרגורי קלאגן, "ההר", אונס את הנסיכה, אליה מארטל, לפני שהוא הורג אותה. זה הגורם המרכזי לאיבה בין בית מארטל והלאניסטרים ולשרשרת האירועים שמתחילה בעונה 4, עם ההגעה של הנסיך אוברין לבירה ועדיין לא ראינו את סופה. הפרט הכי מעניין אולי, ושאת תוצאותיו אנחנו עדיין לא יודעים הוא שאדארד הלך עם שישה מחבריו הקרובים להציל את אחותו ממקום שנשמר ע"י שלושה ממשמר המלך. מהקרב נותרו בחיים רק אדארד וחברו הקרוב האולנד ריד (אביהם של ג'וג'ן ומירה אשר לוקחים את בראן מעבר לחומה). אדארד מצא את ליאנה במיטה מלאה דם, ובנוסף, בספרים, כשנד (אדארד, למי שממש גרוע בשמות) נזכר בלחימה, הוא נזכר בכך שתוך כדי שהוא נלחם במשמר המלך, ליאנה צרחה. ליאנה ביקשה במילותיה האחרונות מנד שיבטיח לה משהו, ונד לא חשף מעולם מה זה היה (גם לא בספרים). מה שמתואר באירוע הזה יצר את אחת התיאוריות המוכרות והמעניינות ביותר בנוגע לסדרה.

התיאוריה לגבי אימו של ג'ון סנואו

אדארד מבטיח לג'ון שבפעם הבאה שהם ייפגשו הם ידברו על אימו של ג'ון
אדארד מבטיח לג'ון שבפעם הבאה שהם ייפגשו הם ידברו על אימו של ג'ון (צילום מסך)

 

הפיסקה הבאה היא לא ספויילר בשום צורה, אבל זו תיאוריה שאולי תתברר כנכונה, אז מי שאוהב להישאר באפילה אולי ירצה לדלג עליה (האמת, לא ממליץ). נתחיל מאדארד סטארק. נד, כבן למשפחת סטארק, הוא איש של כבוד. כל הסיפור שהוא בגד בקאטלין נשמע מאוד מוזר, ומוזר גם שהוא לא מדבר על זה בכלל, מה שיכול להתפרש כתוצאה מכך שהוא שומר על כבודה, או על כבוד הממזר שלו, ג'ון סנואו. הרבה אנשים חושבים, ואני תומך מאוד בתיאוריה הזאת, שנד לא מדבר על הנושא בגלל סיבות אחרות. גם מבלי להתייחס למה שמוזכר בספרים, ראיגאר נחשב כדמות מאוד אהובה, וכולם זוכרים איך רוברט באראתיון היה. זה בכלל לא מופרך שליאנה בעצמה היתה מאוהבת בראיגאר, ולא נחטפה כמו שנטען. בנוסף, הצרחות של ליאנה במהלך הקרב, ומיטת הדם בה היא מתה רומזים שהיא בעצם היתה בזמן לידה של הילד המשותף שלה ושל ראיגאר, והילד הזה הוא ג'ון סנואו. למה לאדארד להסתיר אותו ולהגיד שהוא הממזר שלו, אתם בטח שואלים. אפשר היה לראות בבירור את השנאה של רוברט באראתיון לצאצאי טארגאריין (הרדיפה שלו אחר דאינריס בעונה 1), ובניגוד לנד, הוא היה אדיש לגמרי להרג הילדים של ראיגאר ואליה. נד פשוט פחד מכעסו של רוברט (וגם ליאנה היתה מודעת לאופיו הבעייתי), ולכן עשה את מה שעשה, וזו כנראה ההבטחה שהוא הבטיח לאחותו על ערש דווי, לשמור על הבן שלה ושל ראיגאר מפני רוברט. הבן אדם היחיד מלבד אדארד שהיה עד לאירועים שקרו שם ויודע מי הוריו האמיתיים של ג'ון הוא האולנד ריד, כאמור, והוא לא נראה מאז.... אגב, חיפוש בגוגל של R + L = J (ראיגאר + ליאנה = ג'ון) יוביל אתכם להמון דפים וסרטונים על הנושא. אני מצרף פה סרטון שמראה את הקטעים מהסדרה "שמוכיחים" את התיאוריה הזו.

אצבעון, נמיריה, וקאל דרוגו

לורד בייליש בוגד באדארד סטארק
לורד בייליש בוגד באדארד סטארק (צילום מסך)

 

הקו עלילה הכי מעניין שמתחיל בעונה 1, לדעתי, הוא של פיטר בייליש. למעשה, אנחנו לא מודעים לכך עדיין, אבל הסיבה שאדארד נקרא לבירה ולתפקיד הימין היא בגלל הירצחו של ג'ון ארין, הימין הקודם, והאמונה של נד בכך שהלאניסטרים אחראים לכך, ורק בעונה 4 אנחנו מגלים שלמעשה הוא נרצח ע"י ליסה ארין (לשעבר טאלי), וגם המכתב שהיא שלחה לקאטלין אחותה לגבי חשדותיה, שניהם כתוצאה ממזימה של אצבעון (בייליש). כשמבינים את זה גם מבינים שמלחמת חמשת המלכים הם תולדה של המזימה הזאת. אנחנו מקבלים רמז למי הוא פיטר בייליש בסוף העונה הראשונה כשהוא מרמה את אדארד לחשוב שמשמר העיר יעזור לו, מה שמתגלה כמלכודת. ההנחה הראשונית היא שזה כתוצאה מהאהבה שלו לקייטלין, אבל ללא ספק לפיטר יש תכנית גדולה יותר, ובעונות הבאות אנחנו רואים את הניסיונות (וההצלחות) שלו ליצור כאוס ממנו הוא יכול להרוויח ולהתקדם. מה המטרה הסופית שלו? אני מניח שהיא כמו של כל דמות חזקה בסדרה, כס הברזל. ייתכן אפילו שהוא יצליח מתישהו, אבל ללא ספק מתישהו הוא ייפול (לא יכול להיות שיהיה סוף שהוא "לא טוב" לסדרה, נכון?). יהיה מעניין אם מי שתפיל אותו בסופו של דבר תהיה סאנסה, לאור ההתפתחויות בסדרה.

עוד קו עלילה שהתחיל בעונה 1 ועוד לא ראינו את סופו הוא של נמיריה, זאבת הבלהות של אריה. לאחר שנמיריה תקפה את ג'ופרי אריה הבריחה אותה. בספרים מתוארת חבורת זאבים שמסתובבת באיזור של הארנהאל שאין לה פחד מבני אדם ומונהגת ע"י זאבה ענקית. עוד בספרים, בדומה לבראן, לאריה יש "חלומות" שבהם היא זאבה ומנהיגה את חבורת הזאבים. זה מתקשר לעוד קו עלילה שקיים בספרים, אך עוד לא ראינו בסדרה (ואולי גם לא נראה) אז אני לא ארחיב פה על הנושא, אבל יש לי הרגשה חזקה שנמיריה עוד תחזור לסדרה ותמלא תפקיד חשוב בעלילה לצידה של אריה.

עונה 1 אנחנו גם עדים להחייאה הראשונה של אדם מת, כשדאינריז נעזרת במכשפה מירי מאז דור כדי להציל את דרוגו. אמנם דרוגו לא היה לגמרי מת, אבל אני חושב שהפרט המעניין בכל הסיפור הזה הוא מה שקורה לדרוגו, ועצם זה שהוא לא חוזר להיות עצמו, מה שמרמז על כך שאולי אי אפשר להחזיר באופן מלא אנשים מתים (או גוססים לצורך העניין) ואנחנו גם רואים שזה מה שקורה בערך לבריק דונדאריון בעונה 3. אני אחזור לנושא בפעם אחרת, היות שיש תיאוריה מאוד חזקה שקשורה לחזרה מהמוות (והמבין יבין).

ולסיום, סרטון שמתאר את האירועים המרכזיים של עונה 1 (לא שלי).

שרון איצקוביץ', חובב כל מה שנחשב "גיקי", החל מסטאר וורז וכלה בספרות פנטזיה. חובב קריאה וכתיבה מושבע ומכור לסדרות טלוויזיה.

משחקי הכס – עונה 5 – סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס - עונה 5
עונה 5 מהווה כמעין הכנה לעונה 6, למרות שקורה בה לא מעט. כוחם של הלאניסטרים יורד לאחר מותו…

משחקי הכס - עונה 1 - סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס עונה 1
בשנת 2011 פרצה לחיינו הסדרה משחקי הכס. אם היה נדמה שמדובר על עוד סדרה שסובבת סביב אלימות…

משחקי הכס - עונה 4 (וגם: גמדים תמיד יהיו ממזרים בעיניי אביהם)

משחקי הכס - עונה 4
עונה 4 היא כנראה העונה הכי טובה של הסדרה עד כה. בעונה הזו אנחנו מכירים את בית מארטל, בית…

משחקי הכס - עונה 2 - סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס - עונה 2
עונה 2 של משחקי הכס מציגה בפנינו את "מלחמת חמשת המלכים" - היושב על כס הברזל ג'ופרי…

כתבות נוספות...

יעקב מרגי, עומרי שלמון וראש המועצה האזורית גליל עליון גיורא זלץ בביקור בסנלדריה.

הסנדלריה באיילת השחר

לפני ימים מספר הדהימו אותי נכדי. תוך כדי שיחה עם אחד מהם (בן 9) על דא ועל הא השתמשתי…
קאברים לא שגרתיים

קאברים לא שגרתיים

רבים מנסים. מעטים מצליחים. ביצוע קאבר לשיר מוכר והפיכתו לויראלי מצריך מעט יותר מכשרון…

המשחקים שלנו

תפזורת מספרים
זריקת חצים
תפזורת יהדות
מהגונג
Mahjongg
תפזורת משחקי הכס
תפזורת דמויות מספרי ילדים
הזזת קוביות
גרוב שחור ופתור