משחקי הכס - עונה 2 - סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס - עונה 2

עונה 2 של משחקי הכס מציגה בפנינו את "מלחמת חמשת המלכים" - היושב על כס הברזל ג'ופרי באראתיון, אחיו הקטנים של רוברט, סטאניס באראתיון ורנלי באראתיון, המלך בצפון רוב סטארק והמלך של איי הברזל באלון גרייג'וי. ווינטרפל נופלת לאחר שתיאון גרייג'וי עובר לצד האפל, כשהוא מנסה להוכיח את עצמו לאביו. ג'ון סנואו הופך למרגל בצבאו של המלך מעבר לחומה לאחר שהוא נלקח בשבי, ונאלץ לשבור את שבועתו כדי להצליח לאחר שהוא גם הורג את הסייר האגדי קהורין חצי-יד. מהצד השני של הים הצר דאינריז, אם הדרקונים, עדיין מחפשת את הדרך לחזור לווסטרוז עם צבא, וכמעט מאבדת את הדרקונים שלה (ובתהליך פותחת פתח לתיאוריה חדשה לגבי זהות אביו של אחד הגיבורים המרכזיים). זו פחות או יותר המסגרת לעלילה של עונה 2, שמתחילה כמה קווי עלילה מאוד מעניינים.

רקדנית המים ורשימת המוות

ואלאר מורגוליס - על כל הגברים למות
"ואלאר מורגוליס" - על כל הגברים למות (צילום מסך)

ללא ספק אריה אחת הדמויות המעניינות בסדרה. תחושת הנקם לאחר מותו של אביה הופכת אותה חדורת מטרה לנקום בכל מי שעשה לה ולמשפחתה עוול, והיא מתחילה לדקלם את שמותיהם של אלו שהיא רוצה להרוג לפני השינה. ואז היא פוגשת בז'אקן ה'גהאר. היא אמנם מצילה אותו ממוות כאשר משמר העיר תוקף את השיירה שלהם, אך רק בארנהאל, לשם היא מובאת ע"י הרעים האמיצים היא מגלה את כישוריו כרוצח, ולאחר שהוא הורג את "המדגדג", את סר אמורי לורץ' ועוזר לה, לג'נדרי ול"פשטידה" להימלט, הוא נותן לה מטבע ברזל ומבטיח לה שאם תתן אותו לכל אדם מבראבוס הוא ייקח אותה אליו. בשלב הזה אריה עוד מאמינה שהיא תחזור למשפחתה ולכן לא מצטרפת אליו, אבל זהו שלב מאוד קריטי בהפיכתה לרוצחת אצל "חסרי הפנים", משרתיו של האל בעל הפנים הרבות.

מעבר לחומה

בסופו של דבר, ג'ון מתאהב בייגריט הפראית (
בסופו של דבר, ג'ון מתאהב בייגריט הפראית (צילום מסך)

משלחת של משמר הלילה, בהנהגתו של הלורד מפקד, ג'אור מורמונט, יוצאת אל מעבר לחומה כדי לחקור את השמועות בנוגע לכך שהפראיים מתאספים יחדיו, כמו גם דיווחים על כך שנראו מהלכים לבנים וכדי לחפש אחר בנג'ן סטארק וסיירים אחרים שנעלמו. החלק המעניין הראשון במסע קורה במבצר של קראסטר, כשג'ון מגלה שקראסטר מקריב את בניו למהלכים הלבנים. סאם גם פוגש לראשונה את גילי במבצר של קראסטר, ומנסה לשכנע את ג'ון לקחת אותה איתם, לאחר שג'ון מסרב הוא מבטיח לה שהוא יחזור בשבילה. לאחר מכן, כשהמשלחת מגיעה לאגרוף ראשוני האדם ג'ון סנואו מצטרף לקהורין חצי-יד, מה שמוביל בסופו של דבר לכך שג'ון נלקח כשבוי, נאלץ להרוג את קהורין ומצטרף לפראיים כדי לנסות לאסוף מידע לגבי מטרתו של המלך מעבר לחומה. בסופו של דבר ג'ון גם מתאהב בייגריט, וכנראה השהות שלו עם הפראיים היא זו שגורמת לו לגלות סימפטיה אליהם, לנסות לחוס על חייהם, להעביר אותם את החומה כדי ליישב את הצפון, ומה שמוביל בסופו של דבר להרבה שנאה כלפיו ולרציחתו ע"י חבריו והילד השנוא ביותר בשבע הממלכות, אולי, בסוף עונה 5. באגרוף ראשוני האדם סאם וגרן מוצאים מצבור של נשקים העשויים מזכוכית דרקון, אחד מהנשקים היחידים נגד המהלכים הלבנים (יחד עם פלדה ולריאנית), למרות שהם עוד לא יודעים את מטרתם. בסופו של דבר המשלחת מותקפת ע"י המהלכים עם צבא של גופות שהוקמו לתחייה (המהלכים הלבנים הם לא בני אדם או חיות שהוקמו לתחייה, אלו שני דברים שונים).

התיאוריה לגבי אביו האמיתי של טיריון לאניסטר

הדרקון בעל שלושת הראשים, סמל הבית של משפחת טארגאריין
הדרקון בעל שלושת הראשים, סמל הבית של משפחת טארגאריין (צילום מסך)

התיאוריה הזאת פחות חזקה מהתיאוריה על אימו של ג'ון סנואו, אבל יש לה כמה חיזוקים מאוד משכנעים. היא נולדה לאחר שדאינריז, בזמן שהיא מחפשת את דרקוניה בבית הבלתי-מתים, בספרים, עוברת בחדר שם נאמר לה שלדרקון יש שלושה ראשים (מבלי להיכנס לתיאורים מיותרים של מי ולמה, וכן אני יודע שסמל הבית של משפחת טארגאריין הוא דרקון עם שלושה ראשים). עוד בספרים, כשג'ון רואה לראשונה את טיריון, מעבר לכך שהוא נראה מכוער ונמוך ביחס לאחיו, הוא שם לב לעיניו שאחת מהן שחורה ואחת ירוקה, ושערו בלונדיני שכמעט נראה כלבן. תיאור השיער מאוד דומה לתיאור שיערם של בני טארגאריין, ובנוסף, עיניהם של בני טארגאריין היו בצבע סגול, מה שעלול להיראות אולי כשחור. אתם כנראה כבר מתחילים להבין לאן אני חותר... טייווין לאניסטר תמיד תיעב את טיריון, ואפילו אמר לטיריון שהוא אינו בנו, מיד לפני שטיריון ירה בו למוות בעונה 4. בספרים, באריסטאן סלמי אומר לדני שאאריז טארגאריין, "המלך המשוגע" חשק באופן פומבי בג'ואנה לאניסטר (אימו של טיריון, ואשתו של טייווין), ואפילו קיווה שהמסורת של "הלילה הראשון עם המלך" (בה המלך שוכב ראשון עם הנשים לאחר החתונה) היתה עדיין קיימת. ייתכן שזה היה בהסכמה בסופו של דבר, וייתכן שאאריז אנס את ג'ואנה, אבל יש סיכוי שזה אכן קרה בסוף. למרות שיש דיעות חלוקות לגבי האם טייווין ידע או לא שטיריון אינו בנו, עצם זה שהוא הצטרף למרד של רוברט (אם כי מאוחר), בזז את הבירה ושליחיו הרגו באכזריות את ילדי משפחת טארגאריין מחזקים את זה שהוא ידע, או לפחות חשד בכך. גם ההתנגדות המסיבית שלו לכך שטיריון יירש את צוק קאסטרלי מאוד מוסיפה לתיאוריה הזאת. יש שחושבים שמותה של ג'ואנה בזמן הלידה של טיריון נבע מהעובדה שהיה ניסיון להפסיק את ההריון בצורה מלאכותית. עוד נקודה מעניינית היא שלטיריון, לפחות בספרים, יש חיבה עזה לדרקונים. לא טיעון חזק אמנם, אבל מצטרף לשאר ואולי משמש כרמז מקדים. עכשיו אם נחזור לשלושת הראשים של הדרקון, למעשה יש שלושה דרקונים, וצריך שלושה בני טארגאריין שירכבו עליהם. דאינאריז היא רוכבת אחת, ג'ון סנואו, בהמשך לתיאוריה לגבי הוריו האמיתיים (כן אני יודע שהוא מת, וגם לזה יש תיאוריה, אבל כל דבר בזמנו), הוא הרוכב השני, וטיריון יהיה הרוכב השלישי. אי אפשר כמובן בלי סרטון.

בית גרייג'וי, תחילת נפילתו של המלך בצפון והכלב

בעונה 2 אנחנו מקבלים הצצה ראשונה למשפחת גרייג'וי, ולאופן השונה בו הם חיים. בית גרייג'וי זהו בית מאוד גאה, והצלקות מהמרד האחרון שלהם (שבגללו תיאון נלקח לשמש כביטוח לכך שהם לא ימרדו שוב) עדיין חרוטות עמוק בבשרו של באלון גרייג'וי, מלך איי הברזל. בזמן שיארה נשלחת לכבוש את טירת עומק-יער, תיאון, שהתבקש לפשוט על כפרי דייגים, הולך לכבוש את ווינטרפל. זו היתה מפלתו של תיאון. יארה מגיעה עד לווינטרפל כדי להפציר בתיאון לחזור איתה, אך גאוותו מונעת ממנו לוותר, מה שמוביל לכך שאנשיו בוגדים בו, והוא נופל בשבי לידיו האכזריות של רמזי סנואו (שמאוחר יותר הופך לרמזי בולטון). לאור מה שקורה בספרים, מבלי להרחיב, כנראה שעוד נראה לא מעט מבית גרייג'וי בעתיד.

החתונה של רוב וטאליסה
החתונה של רוב וטאליסה (צילום מסך)

למרות שרוב סטארק לא מפסיד בשדה הקרב, ואף שובה את ג'יימי לאניסטר, הוא מתחיל להפסיד את בני הברית שלו. תחילה קאטלין, אמו, משחררת את ג'יימי כדי לקבל תמורתו את בנותיה, אריה וסאנסה, חזרה, מה שגורם לבני קארסטראק, בני בריתם הותיקים של הסטארקים, לאבד אמון במלך בצפון, ובסופו של דבר לכך שרוב מוציא להורג את ריקארד ומאבד את הקארסטארקים בעונה 3. תוך כדי הוא גם מתאהב בטאליסה מאיגיר ומתחתן איתה למרות ההבטחה שלו להתחתן עם בת פריי, מה שיוביל, בין השאר, לחתונה האדומה. גם רוז בולטון נוטש את רוב בסופו של דבר בעונה 3, מן הסתם כי הוא מזהה את המסלול אליו רוב נכנס, ומעדיף להיות בצד המנצח.

אחת הדמויות האהובות עליי בסדרה הוא כלב השמירה (או הציד, תלוי על איזה תרגום מסתמכים), סאנדור קלגיין. סאנדור הוא ריאליסט, והוא מבין את מקומו, ולכן הרבה פעמים נראה שהוא פועל מרוע בזמן שהוא בסך הכל ממלא פקודות. בעונה 1 אנחנו מגלים את הסיפור אודות פניו המצולקות, אך עדיין לא את אופיו האמיתי. נכון, הוא הורג את מייקה, שותפה של אריה לתרגולי החרב, אבל אסור לשכוח שזו הוראה שהוא קיבל מג'ופרי. רמז ראשון לגבי אופיו האמיתי אנחנו מקבלים בזמן ההתפרעות במעלה מלך כשהוא נחלץ לעזרתה של סאנסה. כשסאנסה מודה לו והוא עונה לה בצורה הישירה האופיינית לו, הוא אומר שיום אחד היא תשמח שאדם כמוהו יהיה הדבר היחיד שיעמוד בינה לבין ג'ופרי. מיד לאחר מכן אנחנו מקבלים עוד תזכורת לכך שהוא טוב בלמלא פקודות כשהוא מגלה שסאנסה "פרחה" (ככה מכנים בחורה שקיבלה וסת לראשונה בעולם של משחקי הכס). בזמן הקרב על הבלאקווטר הפחד מהאש, בעקבות מה שקרה לו שצילק את פניו, גובר עליו והוא מחליט לברוח. הוא מציע לסאנסה לברוח איתו, אבל סאנסה היתה בטוחה שסטאניס ינצח ומסרבת. אני ארחיב עוד על סאנדור בסיכום של עונה 4 (כן, גם עליו יש תיאוריה!).

ולסיום, קליפ חמוד שמסכם את עונה 2 בשיר.

שרון איצקוביץ', חובב כל מה שנחשב "גיקי", החל מסטאר וורז וכלה בספרות פנטזיה. חובב קריאה וכתיבה מושבע ומכור לסדרות טלוויזיה.

משחקי הכס - עונה 1 - סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס עונה 1
בשנת 2011 פרצה לחיינו הסדרה משחקי הכס. אם היה נדמה שמדובר על עוד סדרה שסובבת סביב אלימות…

משחקי הכס – עונה 5 – סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס - עונה 5
עונה 5 מהווה כמעין הכנה לעונה 6, למרות שקורה בה לא מעט. כוחם של הלאניסטרים יורד לאחר מותו…

משחקי הכס - עונה 3 - סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס - עונה 3
עונה 3 זו עונה בה ווסטרוז אט אט נופלת אל תוך האפילה, בעוד מעבר לים הצר דאינריז פרי-סער,…

משחקי הכס - עונה 2 - סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס - עונה 2
עונה 2 של משחקי הכס מציגה בפנינו את "מלחמת חמשת המלכים" - היושב על כס הברזל ג'ופרי…

כתבות נוספות...

צפון קוריאה

בית ספר למוזיקה – גרסת צפון קוריאה

ילדים קטנים מנגנים יצירות מורכבות בגיטרות, פסנתר וכינור, ומתופפים במיומנות גבוהה בכלי…
קאברים לא שגרתיים

קאברים לא שגרתיים

רבים מנסים. מעטים מצליחים. ביצוע קאבר לשיר מוכר והפיכתו לויראלי מצריך מעט יותר מכשרון…

המשחקים שלנו

מריו השולה
מגן הסלע
תפזורת נחלים בישראל
איזובול 3
ספיד
תפזורת זמרים
תפזורת ירקות
תפזורת הארי פוטר
Mahjongg