משחקי הכס – עונה 5 – סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס - עונה 5

עונה 5 מהווה כמעין הכנה לעונה 6, למרות שקורה בה לא מעט. כוחם של הלאניסטרים יורד לאחר מותו של טייווין, וסרסיי מתחרפנת לגמרי כשבמו ידיה היא מוסרת את הבירה לידי הדרורים, ונראה שגם קוואן, אחיו של טייווין כבר לא יושיע את הלאניסטרים מהתסבוכת הזאת. בצפון, עוד מלך נופל, כשסטאניס מוביל את צבאו לקרב אבוד, אבל לא ברור אם באמת מת, מהסיבה הפשוטה שבסדרות עד שלא רואים דמות מתה בבירור, ייתכן מאוד שהיא עדיין בחיים (ממש כמו הכלב ציד, סאנדור קלגיין). ג'ון סנואו הולך לגייס את הפראיים למלחמה הצפוייה בין "החיים" ל"מתים", מה שמביא לשנאה עזה כלפיו מחבריו למשמר הלילה, ובסופו של דבר למותו (בטוח שמעתם על אינספור התיאוריות שיש בנושא, ואני אנסה לעשות בהן קצת סדר). בדרום אנחנו מקבלים קו עלילה חדש עם נחשיות החול, כשג'יימי מפליג להציל את ביתו/אחייניתו, ובדיוק כשנדמה שהצליח, והוא מספר למירסלה שהוא אביה, היא מתה בזרועותיו. מעבר לים הצר, דאינריז מתחילה לאבד שליטה, ומאבדת את סר באריסטן האמיץ, ואז מגיע טיריון להציל את המצב בעזרתו הלא נחוצה של ז'ורה מורמונט, הגולה שהוגלה שוב. לפני שטיריון מספיק לעשות משהו בני ההרפייה מנסים להרוג את דאני, ואז דרוגון עושה כניסה מחודשת, ולוקח איתו את דאני. בבראבוס אריה ממשיכה בחניכה שלה אצל חסרי הפנים ומצליחה למצוא עוד אחד מרשימת המוות שלה, סר מארין טראנט, מה שגורם לה לעיוורון, היות שהיא לקחה פנים לפני שהפכה ל"אף אחת". עד כאן עם העובדות היבשות.

כל מי שאינו "אנחנו" הוא האוייב

חרפה! חרפה! חרפה!
חרפה! חרפה! חרפה! (צילום מסך)

סרסיי לאניסטר, המלכה האם והדמות הכי מרשעת (ראמזי בולטון בהחלט נותן לה פייט) במעלה מלך לאחר עזיבתו הבלתי צפויה של ג'ופרי. בתחילת העונה אנחנו מקבלים פלאשבק שלה שמסביר את השנאה שלה לכל המיועדות לג'ופרי, ולטומן, לאחר מותו של ג'ופרי. מגדת עתידות חוזה שכל ילדיה ימותו, ושמלכה צעירה ויפה יותר היא זו שתפיל אותה ממרום מעמדה. סרסיי כמובן חושדת במארג'רי, אבל לדעתי הכוונה היא ללא ספק לדאינריז, שאמנם עסוקה במירין, אבל הגעתה לווסטרוז כנראה בלתי נמנעת. כשהזיכרון מהפגישה עם מגדת העתידות לא עוזב אותה, סרסיי רוקחת מזימה חדשה ומחמשת את הדרורים, וזה מתפוצץ לה בפנים במהרה כשהם תופסים גם אותה, בעזרתו האדיבה של לאנסל לאניסטר, שגם איתו היא נכנסה אל בין הסדינים. אז ג'ופרי, כאמור, כבר מת. גם מירסלה כנראה מתה בסוף העונה. נשאר, אם כך, רק הילד החמוד טומן, שלא מצליח להתמודד עם מעלליה של אימו, וסוגר את עצמו בחדר, ומעניין באיזה דרך אכזרית מרטין יבחר להרוג אותו, היות שאין ספק שהוא ימות, והנבואה של מגדת העתידות תתגשם. קשה לי להאמין שמארג'רי תשרוד את עונה 6, בייחוד לאור מותו הצפוי של טומן, מה שעוד יותר מבסס את המחשבה שלי על כך שדאינריז היא זו שתפיל את סרסיי. אבל האם סרסיי תשרוד את עונה 6? אמנם ירדה קרנו של בית לאניסטר, אבל אני מניח שסרסיי תזכה לראות את מותו של טומן, וייתכן שאף תצליח איכשהו להחזיק בכס הברזל בעזרתו של קוואן, אבל נראה שהברית בינם לבין בית טיירל לא תחזיק מעמד. גם הברית עם בית מארטל נמצאת כרגע בנקודת שבר, לאחר הרעלתה של מירסלה. נראה ששבע הממלכות בדרך לעוד עימות שיגרום לחוסר תשומת לב לגבי המתרחש בצפון, ועלול להביא לחורבן של כל ווסטרוז, וכנראה יהיה גם קרב ההישרדות של בית לאניסטר. ללא טייווין רב התושייה זו נראית משימה בלתי ניתנת להשגה.

התיאוריה (או התיאוריות) על מותו של ג'ון סנואו

אזור אה'האי (תמונה מהתוספות לבלו-ריי של עונה 3)
אזור אה'האי (תמונה מהתוספות לבלו-ריי של עונה 3)

לפני הכל, למען הסר ספק, ג'ון סנואו אכן מת. מת לגמרי. עכשיו אפשר לעבור לחלק האומנותי... ישנן אינספור תיאוריות לגבי חזרתו של ג'ון סנואו מהמתים, מן הסתם לא אכנס לכולן, אבל אני כן אנסה לעשות פה צירוף של חלקן, וליצור סוג של תיאוריה אחת, שלדעתי, יש לה את הסיכוי הכי גבוה להתקיים. במאמר על עונה 1 הזכרתי את קאל דרוגו, ובמאמר על עונה 3 את בריק דונדאריון. כזכור, קאל דרוגו הוחייה על-ידי שימוש בלחש אפל. ההחייאה המעניינת יותר היא בעונה 3. לאחר שבריק דונדאריון מפסיד בקרב לסאנדור קלגיין (שמשוחרר לחופשי) ת'ורוס ממיר, כוהן של אדון האור, מחזיר אותו לחיים, ויותר מזה, אנחנו מגלים גם שהוא החזיר אותו כבר 6 פעמים. לאחר מכן, מליסנדרה בעצמה מגיעה ונחשפת גם היא להחייאה. מליסנדרה מציינת לפחות פעם אחת את חשיבותו של ג'ון סנואו, ובספרים זה אף יותר מורגש, והיא אף אומרת לו שהיא התקווה היחידה שלו. בספרים היא גם חוזה את מותו ומזהירה אותו. אם כך, זה די פשוט, מליסנדרה תחייה את ג'ון. אבל זה לא כזה פשוט, ויש עוד כמה רבדים לסיפור. ראשית, בריק דונדאריון בעצמו מציין שמי שמוחזר בצורה כזאת מאבד את זכרונותיו וחלק מעצמו בכל פעם שהוא מוחזר לחיים. ויש עוד פרט, ג'ון סנואו, כסטארק, כנראה ניחן ביכולות של ווארג (כתבתי על ווארגים במאמר לעונה 3), כמו בראן, היות שבספרים גם לו היו חלומות זאב. בספרים גם כתוב (ואף זה קורה לדמות משנית) שווארג יכול לשרוד לאחר המוות בתוך החיה עליה הוא משתלט. אז יכול להיות שג'ון יצליח לשרוד את המוות וההחייאה בצורה שהוא לא יאבד חלק מעצמו. יכול להיות גם שלא נראה את זה בכלל בסדרה, ופשוט ג'ון יוחזר לחיים על ידי מליסנדרה. עוד רובד לסיפור הוא של "אזור אה'האי". בסדרה עצמה לא מתייחסים לזה, אבל בסרטונים שצורפו לבלו-ריי של עונה 3 על ההיסטוריה של ווסטרוז (אפשר למצוא את זה גם ביו-טיוב - The Lord of Light) מדובר על נבואה שבה האלוף של אדון האור יוולד מחדש.

זהו למעשה האזור אה'האי. מליסדנרה גם מדברת על אותה הנבואה ועל האלוף וחרב האש שלו, ומנסה בעצם להפוך את סטאניס באראתיון לאזור אה'האי בפרק הראשון של עונה 2. יש תיאוריה חזקה מאוד שג'ון סנואו הוא האזור אה'האי (יש כזו שאומרת שזו דאינריז, ויש כאלה שטוענים ששניהם), ואם הוא אכן האלוף הזה, הוא חייב "להיוולד מחדש", וזה מתאים למותו של ג'ון סנואו. בנוסף, בספרים, מליסנדרה מדברת על כך שכשהיא מבקשת בחזיונות (באש) שלה מאדון האור להראות לה את האזור אה'האי כל מה שהיא רואה זה "שלג". יש גם את העניין עם הנבואות של מליסנדרה באופן כללי. יכול להיות מאוד שמה שהיא רואה בחזיונות זה לא בדיוק את העתיד, ולמעשה, זה חלק מתהליך שנועד להביא אותה למקום הנכון (אל החומה וללא סטאניס) כדי להחיות את ג'ון. יש עוד הרבה פרטים בתיאורה הזו שיותר קשורים לספרים, ומי שמעוניין יכול לראות את הסרטון הבא.

הבהרה: היות שזו תיאוריה די נפוצה, אני מרגיש צורך להזכיר אותה, ולהסביר למה היא לא נכונה. ג'ון סנואו לא יהיה מהלך לבן. הסיבה לכך היא די פשוטה. ראינו מהלך לבן ההופך תינוק למשהו שנראה כמו מהלך לבן, ומלבד העובדה שהוא היה תינוק, הוא גם היה חי, מה שאומר שזה לא נראה אפשרי. ג'ון גם לא יהיה בצבא של המתים, כי זה די צולע שהוא יהיה סתם מת שהוחזר לחיים, בובה על חוט, עם כל העניין שיש סביב דמותו, שנובע, מן הסתם, מהדרך שבה הסיפור מסופר. אז פשוט לא.

ולמי שמעוניין לשמוע עוד פרטים על האזור אה'האי, והדמויות שמתאימות לנבואה, יכול לראות את הסרטון הבא. זה אולי המקום לציין שאת כל הסרטונים שצירפתי לתיאוריות עשה בחור אחד, מאוד מוכשר, שהרכיב יפה את הפאזל לסרטון אחד לכל תיאוריה (התיאוריות לא שלו, כמו שהן לא שלי, והן מורכבות מהרבה תיאוריות קטנות בד"כ, שהגו הרבה אנשים).

כשאתה משחק במשחקי הכס אתה מנצח, או שאתה מת

במקרה שהגעתם לעונה 6, ואתם "רק" רואים את הסדרה, רוב הסיכויים שאתם כבר לא זוכרים מי חי, מי מת, ומי נגד מי (אלא אם קראתם את החפירות שלי, כמובן). אז לטובת אלו שקוראים רק את הסוף של הספר, או סתם רוצים להתרענן, הנה הדמויות החשובות שעדיין משחקות את משחקי הכס (ואם אתם אוהבים אותן, אז מרטין ידאג שהם ימותו).

בצפון

זאב הבלהות, סמל בית סטארק
זאב הבלהות, סמל בית סטארק

מעבר לחומה: בראן סטארק, שהגיע לעורב בעל שלוש העיניים. מירה ריד, שותפתו למסע של בראן ואחות של ג'וג'ן שנהרג ממש לפני שהם הגיעו ליעד.

בטירת שחור: מליסנדרה, שהבינה שטעתה עם סטאניס וחזרה לחומה. אליסר ת'ורן, אולי, ושאר הרוצחים של ג'ון סנואו. גוסט, זאב הבלהות של ג'ון. דאבוס סיוורת', ימינו של סטאניס. טורמונד "קוטל הענקים" ושאר הפראיים, כולל ענק שבטוח נראה דורך על איזה מהלך. וכמובן, גופתו שעוד לא התקררה של ג'ון סנואו, אדון האור ייקום דמו.

באיזור ווינטרפל: סאנסה סטארק ותיאון גרייג'וי שנמלטו מווינטרפל. רוז בולטון, אדון הצפון הנשוי לבת פריי. ראמזי בולטון, בנו של אדון הצפון, שבדיוק חזר מהקרב מול סטאניס. בריאן מטארת', יחד עם נושא כליה, פודריק פיין, לאחר שהרגה (?) את סטאניס. גופתו של סטאניס באראתיון, שלמעשה לא ראינו אותו מת.

בשבע הממלכות

בעמק ארין: רובין ארין, היורש של קן הנשרים. יוהן רוייס, הלורד הבכיר בעמק ארין ולוקח חסות על רובין ארין.

בתאומים: וולדר פריי, השליט של איזור הנהרות וראש בית פריי. אדמור טאלי, אחיה של קאטלין, ראש בית טאלי, והיורש של ריבראן (נהרן), אשר נמצא בצינוק מאז החתונה האדומה.

באיי הברזל: באלון גרייג'וי, ראש בית גרייג'וי. יארה גרייג'וי, שכנראה חזרה לשם לאחר ניסיון החילוץ הכושל של אחיה, תיאון.

בדורן: דוראן מארטל, נסיך דורן וראש בית מארטל. אלרייה סאנד, המאהבת של אוברין מארטל, ושאר נחשיות החול, בנותיו של אוברין, לאחר שהרעילו את מירסלה.

במעלה מלך: סרסיי לאניסטר, לאחר מצעד הבושה שלה. פיטר בייליש, אצבעון, שייתכן שהוא כבר בדרך למקום אחר לרקוח מזימות חדשות. טומן לאניסטר, המסתגר בחדרו לאחר שאימו ומלכתו נלקחו על ידי הדרורים. מארג'רי טיירל ולוראס טיירל, הנמצאים במאסר על ידי הדרורים. הדרור העליון, אשר קיבל מסרסיי צבא דת פרטי משלו, ונראה שהוא עושה כרצונו בבירה. ג'יימי לאניסטר, שאמנם היה באמצע הים עם מירסלה, שמתה בזרועותיו, אבל נניח שהוא כבר הגיע. סר ברון, שחזר יחד עם ג'יימי. קיבורן והיצור שהיה פעם ההר. קבאן לאניסטר, אחיו של טייווין, שהגיע לאחר שסרסיי נלקחה למאסר על ידי הדרורים כדי לשמש כימין המלך. אולנה טיירל, שהגיע לאחר שמארג'רי ולורס נלקחו למאסר על-ידי הדרורים. טריסטאן מארטל, יורשו של דוראן, שנמצא על הספינה שמובילה את ג'יימי, ברון וגופתה של מירסלה לבירה.

מעבר לים הצר

בבראבוס: אריה סטארק, שנהייתה עיוורת כתוצאה מכך שלבשה פנים לפני שהיתה "אף אחת". ז'אקן ה'גהאר, המנחה את אריה ברזי חסרי הפנים. מייס טיירל, ראש בית טיירל, הנמצא בשליחות לבנק של בראבוס.

במירין: טיריון לאניסטר, השולט בפועל על מירין לאחר העלמותה של דאינריז. לורד ואריז, שהגיע לבסוף "והתאחד" עם טיריון. תולע אפור, מנהיג הבלתי טמאים, שנפצע על ידי בני ההרפייה. מיסאנדיי, בת לוויתה של דאינריז טארגאריין.

באיזור מפרץ סוחרי העבדים: דאינריז טארגאריין, שנמלטה ממירין על גבו של דרוגון, וכנראה נשבתה על ידי קאלאסאר (צבא של דותראקים) של קאל לא ידוע. ז'ורה מורמונט ודאריו נהאריס, אשר מחפשים אחר דאינריז.

במקום לא ידוע בווסטרוז

סאמוול טארלי וגילי, שנמצאים בדרכם לאולדטאון, בה סאם צריך ללמוד להיות מייסטר.

ברינדאן טאלי, הידוע גם כדגשחור, שהצליח להימלט מהחתונה האדומה, וכנראה חזר לריבראן.

ריקון סטארק, שהיה בדרך עם אושה אל האח האחרונה, מקום מושבם של בית אומבר.

ג'ונגדול אומבר, אחד מהלורדים שהיו בצבאו של רוב סטארק (זה שגריי ווינד הוריד לו כמה אצבעות), ולא היה בחתונה האדומה.

ג'נדרי, בנו הממזר של רוברט באראתיון הנשלח לחופשי על ידי דאבוס לאחר שמליסנדרה זממה להשתמש בו.

ת'ורוס ממיר, בריק דונדאריון, ושאר האחווה ללא הדגלים.

למרות שנראה שהוא מת, זה המקום להזכיר את סאנדור קלגיין, כלב הציד, שהושאר לגסוס לבדו על ידי אריה, אבל לדעתי עוד יחזור.

נימריה, זאבת הבלהות של אריה סטארק.

אז מי נגד מי, בעצם, בכאוס של העולם של משחקי הכס?

האריה השואג, סמל בית לאניסטר
האריה השואג, סמל בית לאניסטר

יש לנו כמובן את הלאניסטרים, שתמיד משלמים את חובותיהם. בעלי בריתם של הלאניסטרים הם: בית טיירל, שנישואי מארג'רי לטומן חיזקו את הברית ביניהם. בית מארטל, שנישואי טריסטאן למירסלה היו צריכים לחזק את הברית ביניהם, אבל נראה שכעת היא עומדת להתפורר.

בית פריי, שבעזרת החתונה האדומה פילסו את דרכם מעלה, וקיבלו את השליטה על אדמות הנהר (השליטים הקודמים של האיזור היו בני טאלי). בית בולטון, שגם פילסו את דרכם על ידי בגידה ברוב סטארק והם כעת אדוני הצפון.

יושבי איי הברזל, בית גרייג'וי, שאינם נאמנים לדבר מאשר "מחיר הברזל".

הנאמנים לבית סטארק, שהתפורר כשילדי סטארק נפוצו לכל עבר, אך נשארו להם כמה בעלי ברית, בעיקר בתים קטנים בצפון שביניהם: בית אומבר (הבית של ג'ונגדול), בית ריד (הבית של האולנד, חברו הטוב של אדארד, שלא נראה בסדרה, אבל ילדיו, מירה וג'וג'ן ליוו את בראן מעבר לחומה), בית מאנדרליי (רואים רק אביר אחד מהם שמת בחתונה האדומה) ובית מורמונט (סטאניס מנסה לגייס אותם לצבאו ומקבל תשובה שבית מורמונט נאמן רק למלך בצפון, אשר שמו סטארק).

בית טארגאריין, בראשות דאינריז טארגאריין, המלכה הגולה. כרגע הנאמנים היחידים שיש לדאינריז הם הבלתי טמאים שלה, ז'ורה מבית מורמונט, טיריון לאניסטר ודאריו נהאריס מנהיג הבנים השניים, שכירי חרב.

ישנן עוד שלוש קבוצות שאינן נאמנות לאף אחד בווסטרוז. משמר הלילה, שנשבעו לא לקחת חלק במלחמות של שבע הממלכות. הדרורים, קבוצה של פנאטים דתיים שקמה כתגובה לסבל של פשוטי העם במהלך מלחמת חמשת המלכים. האחווה ללא הדגלים, בהנהגתם של ת'ורוס ממיר ובריק דונדאריון, ונוצרה למעשה על ידי אדארד ששלח אותם להביא למשפט את גרגור קלגיין, ההר, והם הפכו לפורעי חוק לאחר שנלכדו מעבר לקווי האוייב ומותו של אדארד.

וכמובן, צבא המתים, בהנהגתם של המהלכים הלבנים, שהם, מן הסתם, נגד כל מה שחי.

לסיום, סרטון שמתאר את כ-ל עונה 5 ב-10 דקות. אם אהבתם יש ליוצר סרטון כזה לכל עונה.

שרון איצקוביץ', חובב כל מה שנחשב "גיקי", החל מסטאר וורז וכלה בספרות פנטזיה. חובב קריאה וכתיבה מושבע ומכור לסדרות טלוויזיה.

משחקי הכס - עונה 3 - סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס - עונה 3
עונה 3 זו עונה בה ווסטרוז אט אט נופלת אל תוך האפילה, בעוד מעבר לים הצר דאינריז פרי-סער,…

משחקי הכס – עונה 5 – סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס - עונה 5
עונה 5 מהווה כמעין הכנה לעונה 6, למרות שקורה בה לא מעט. כוחם של הלאניסטרים יורד לאחר מותו…

משחקי הכס - עונה 2 - סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס - עונה 2
עונה 2 של משחקי הכס מציגה בפנינו את "מלחמת חמשת המלכים" - היושב על כס הברזל ג'ופרי…

משחקי הכס - עונה 1 - סיקור מזווית אחרת

משחקי הכס עונה 1
בשנת 2011 פרצה לחיינו הסדרה משחקי הכס. אם היה נדמה שמדובר על עוד סדרה שסובבת סביב אלימות…

כתבות נוספות...

משחקי הכס - עונה 4

משחקי הכס - עונה 4 (וגם: גמדים תמיד יהיו ממזרים בעיניי אביהם)

עונה 4 היא כנראה העונה הכי טובה של הסדרה עד כה. בעונה הזו אנחנו מכירים את בית מארטל, בית…
הבאר השנייה של רחובות

הבאר השנייה של רחובות

אי שם באמצע הרחוב בליבה של רחובות. בין קרית המדע בצפון ושכונות שערים ומרמורק בדרום עומד…

המשחקים שלנו

תפזורת המיתולוגיה היוונית
מפגש הסמיילים
תפזורת ארץ עיר - האות ד'
LaserBox
תפזורת כלי נגינה
באבלס
בלוק הזזה
היפר סודוקו
תפזורת מספרים